Doula Alicja Nowaczyk

Wsparcie douli

Jako DOULA towarzyszę kobiecie przez okres ciąży, porodu oraz połogu lub na wybranym przez kobietę etapie – wszystko zależy do Twoich potrzeb. 

Przed porodem przygotowuję kobietę do nowej roli, a zwłaszcza samego porodu. Odpowiadam na nurtujące ją pytania, pomagam przygotować plan porodu, stosuję relaksujący masaż chustą rebozo. Zwracam szczególną uwagę na niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, wskazując pomocne pozycje wertykalne. Poruszam zagadnienia obowiązującego prawa (Standardy Opieki Okołoporodowej) i charakteryzuję warunki panujące na poznańskich porodówkach. Jeśli przygotowuję się do towarzyszenia kobiecie do porodu, spotykamy się minimum 2 razy jeszcze w czasie ciąży.


W trakcie porodu podążam za kobietą, proponuję niemedyczne formy łagodzenia bólu (masaż przy użyciu chusty rebozo, pozycje wertykalne, odpowiednie oddychanie), pomagam się zrelaksować oraz zrozumieć postępujący proces porodu. W trakcie porodu to kobieta oraz dziecko są najważniejsi – o ich zdrowie dba położna, moim zadaniem jest troska o stan emocjonalny kobiety. To ona jest najważniejsza i dyktuje warunki. Dlatego jestem do jej dyspozycji, nawet jeśli życzy sobie „jedynie” podania czegoś do picia. Akceptuję jej decyzje, jak również przypominam jej własną wizję, zapisaną najczęściej w planie porodu. Towarzyszę mamie krótko po porodzie oraz przy pierwszym karmieniu, jeśli ma taką potrzebę. 

Doula na oddziale porodowym towarzyszy kobiecie jako osoba towarzysząca, zdarza się, że możliwe jest uczestnictwo zarówno partnera kobiety, jak i douli.


Po porodzie najczęściej spotykamy się raz, by zamknąć współpracę. Często omawiamy poród, czasami rozwiewam wątpliwości na temat opieki nad noworodkiem, pielęgnacji matki w trakcie połogu lub laktacji.


Współpraca rozpoczyna się niezobowiązującym pierwszym spotkaniem na kawie. Już jako Twoja doula spotykam się z Tobą dwa razy przed porodem, towarzyszę podczas całego porodu (do około 2 godzin po nim) oraz odwiedzam Was w większym gronie podczas połogu. Dodatkową usługą jest zamykający masaż chustą rebozo po zakończeniu połogu, który wykonuję razem z drugą osobą. 

To Ty decydujesz, ile spotkań potrzebujesz, więc nasza współpraca może przebiegać inaczej. 

Wykonanie: WEBNIS 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.